Davul zurna ekibi, geçmişten günümüze gelen ve sevgisi önümüzdeki on yıllar boyunca da azalmayacağa benzeyen geleneksel adetlerimiz arasında yer alıyor. Genellikle halk oyunlarında tercih ediliyor. Ancak Zeytinburnu dahil olmak üzere Türkiye’nin neredeyse tüm il ve ilçelerinde, davul zurna ekibi kiralama, asker uğurlaması, çeyiz çıkarma, gelin alma, kına törenleri, düğün, sünnet… gibi pek çok organizasyonda tercih ediliyor.

Davulculuk, her ne kadar, mühendislik, avukatlık kadar olmasa da çok geçerli bir meslek. Çünkü sadece biraz önce belirtmiş olduğumuz organizasyonlarda değil, Ramazan ayında ya da bayramlarda da davul çalınıyor. Sahurunda davulun çalınmadığı bir Ramazan ayı, bize bir şeylerin eksikliğini hissettiriyor. Çünkü hepimiz, çocukluğumuzdan bu yana, Ramazan aylarında, geceleri çalınan davullarla uyandık. Günümüzde ise bu duruma gösterilen tolerans eskiden olduğu kadar çok değil. Örneğin, kapısının önünde davul çalınmasını istemeyen bir kişi, bu konuda davulcuyu uyarabiliyor. Bizler ise adetlerine bağlı kişiler olarak bu kişilere biraz tepki gösteriyoruz.

Kapımız çaldığında, gelebilecek kişinin Ramazan davulcusu olduğunu tahmin ediyor, gönlümüzden kopan bir miktar parayı ona, bizi sahura uyandırdığı için veriyoruz. Bu fiyat genellikle 10 TL’den başlayıp, 20 TL’ye kadar olan bir aralıkta değişkenlik gösterebiliyor. Sonrasında ise Ramazan bitip, Ramazan Bayramı başlıyor. Davulcu bu kez yanında zurnacı ile birlikte dolaşıyor ki zurna, davulun olmazsa olmazlarından bir tanesi. İşte bu nedenlerden dolayı, dahi olsa, davulculuk da zurnacılık da çok geçerli meslekler arasında yer alıyor ve yılın her döneminde para kazanabilme ihtimali bulunuyor.

Zeytinburnu’nda, gelin evinden çeyiz çıkarmaya giden damat evi, yanına mutlaka davul zurna ekibi de alıyor ve oluşturduğu konvoy ile tabiri caizse eşyaları da gelini de güle oynaya alıyor. Sonrasında aynı konvoy çeyizi gelin ve damadın yeni evlerine taşıyor. Düğün alayı kapının önünde, davul zurna ekibinin çalmış olduğu şarkılarla önce biraz oynayıp halay çekiyor, sonrasında da eşyalar, yine çalınan davul ve zurna eşliğinde eve taşınıyor Taşınacak eşya kalmadığında davul zurna ekibi kiralama zamanı da dolmuş oluyor ve artık eşyaların yerleştirilmesi aşamasına geçiliyor. Bu aşama genellikle kadınlar tarafından uygulanıyor.

Davul zurna ekibi kiralama durumu düğünlerde de söz konusu oluyor. Özellikle de düğün salonu ile yapılan anlaşmada davulcu yok ise… Zeytinburnu’nda bu işi yapacak olan kişi genellikle biliniyor. Her ailede bu gibi organizasyonların öncüsü bir kişi bulunuyor. Düğün sırasında o kişi ortadan kaybolursa, biliyorsunuz ki davul zurna ekibi almaya gitmiştir. Ve o kişi, davul zurna ekibi kiralama fiyatlarının ne kadar olduğunu bilir. Dilerseniz biz de bu fiyatlardan haberdar olalım…

Davul Zurna Ekibi Kiralama Fiyatları

İstanbul Zeytinburnu dahil olmak üzere Türkiye’nin her il ve ilçesinde, davul zurna ekibi kiralama fiyatları, yapılan organizasyona ve ekibin bu organizasyonda kalacağı süreye göre değişiklik göstermektedir. Biz sizlere örnek olarak bir fiyat listesi aktaracağız. Ancak bu fiyatlar, sizin anlaştığınız ekibin fiyat politikasına göre biraz daha az ya da fazla olabilir.
Gelin alma : 200 TL
Düğün: 300 TL
Kına: 300 TL
Asker uğurlama: 250 TL
Açılış: 300 TL

Genel olarak, bu organizasyonlara gelen davul zurna ekibinin sizden talep edeceği fiyat, yarım saat ile iki saat arasında çok bir farklılık göstermeyecektir. Yarım saat için 200 TL’ye anlaştığınız bir davul zurna ekibi ile 1.5 saat için de anlaşmış olsanız 200 TL verebilirsiniz. Ancak daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi, fiyat politikaları ekipten ekibe değişkenlik gösterebilir.

Davulculuk mesleğinin geçerli ve kazancı bol bir iş olduğunu daha önce belirtmiştik. Vermiş olduğumuz örneklerle de bu durumu daha net anlamış olmalısınız. Zeytinburnu dahil olmak üzere, her il ve ilçede, davul zurna ekibi kiralamak için nereye gidilmesi gerektiğini az çok biliyor olmalısınız. Buraya gider, orada bulunan davulcularla anlaşır ve kendilerini alıp organizasyonun yapıldığı yere götürürsünüz. Peki bunun dışında Ramazan davulcusu olmak için ne yapmalısınız?

Nasıl Davulcu Olunur?

Müziğe yeteneğiniz varsa ve davul çalmayı biliyorsanız, Ramazan davulcusu olmak için bulunduğunuz bölge belediyesi tarafından yapılan seçimlere dahil olabilirsiniz. Bunun için, bağlı bulunduğunuz ilçe belediyesine başvurup, konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Sizden istenilen, bazı kriterlere sahip olmanızdır. Bunun haricinde, mesai usulü çalışacağınız için, istediğiniz saatte dışarıda bulunmanız gibi bir durumun söz konusu olmadığını da unutmamalısınız.

Ramazan Davulcularının Tarihçesi Nedir?

Osmanlı tarihinden günümüze kadar ulaşmış olan Ramazan davulcuları, insanları sahur için, davul çalarak uyandırıp, söyledikleri manilerle sokak sokak dolaşırlardı. Günümüzde bu gelenek hala devam ediyor olsa da, artık maniler söylenmemekte. Ve belediye tarafından seçilen bu davulcuların ücretleri de belediye tarafından aylık olarak ödenmektedir. Daha önceki dönemlerde, kapı kapı dolaşan bu davulcular, ramazanın ortası ve ramazan bayramının ilk gününde bahşiş toplarlardı. Günümüz ramazan davulcularının da hem belediyeden aylık ücret alıp, hem de bahşiş toplayanlarının olduğunu biliyoruz. Bu noktada, yağmur çamur demeden, havanın soğuk ya da sıcağına aldanmayıp, gecenin her türlü tehlikesini göze alarak bizleri uyandırmaya çalışan ramazan davulcularına, her ne kadar belediyeden aylık ücret alıyor da olsalar, verdikleri emeğin karşılığını bahşiş olarak verebilmeliyiz.

Zurna Nedir?

Günümüzde müzik aleti olarak bilinen ve Çüven ile bızbız adı verilen iki çubuk yardımı ile çalınan davul, eski zamanlarda haberleşme aracı olarak da kullanılmakta idi. Ve zurna, davulun olmazsa olmaz bir parçası niteliğindedir. Üflemeli, geleneksel müzik aletlerimizden olan zurnanın yapımında, şimşir, pekanoz ya da abanoz ağaçlarından biri kullanılmaktadır. Üç bölümü bulunmaktadır: Dil, gövde, boru ve kamış bu bölümler arasında yer almakta olup, boru ve kamışın, zurnanın en önemli parçası olduğunu belirtmeyi de unutmamamız gerekir.

Gelin Almada Davul Zurna Ekibi

Zeytinburnu’nda gelin alma sırasında davul zurna ekibinin de sizinle birlikte olmasını istiyorsanız, rezervasyonlarınızı telefonla yaptırabilirsiniz. İstanbul’da Türkiye’nin her bölgesinden insan bulunduğu için, ekipler genellikle her yöreye ait oyun havaları ve şarkıları çalabilmektedirler. Rezervasyon sırasında anlaşılan fiyata ulaşım da dahil olmalıdır. Bu noktada, davul zurna ekibi, kiralama için rezervasyon yaptıran düğün sahibinin verdiği adrese, belirtmiş olduğu gün ve saatte kendi aracı ile gider. Sonrasında ise rezervasyonu yaptıran düğün sahibini arayarak, hazır bulunduğunu belirtir.

Bu sırada hem davulcu; hem de zurnacının üzerinde genellikle yöresel kıyafetler bulunmaktadır. Düğün sahibi çal dediğinde, ekip, çalınması istenen şarkıları çalmaya başlar. Düğün sahibinin isteğine göre bu işlem ev önünde ya da evin içinde gerçekleştirilebilir. Eğer konuklar oynamak ya da halay çekmek isterlerse, şarkı seçimleri buna göre yapılır. Ve bu sırada damat ya da konuklar, davul zurna ekibi tarafından, bahşiş vermeye zorlanmazlar. Ancak zaten adetlerimiz gereği, yapılan showun beğenilmesi halinde, ekibe, emeğinin karşılığı bahşiş verilmektedir.

Zeytinburnu’nda kız alma töreni sonraki aşamada, davul zurna ekibinin, gelin ve damadın önünde, gelin arabasına gidene kadar, onlara eşlik etmesi ile devam eder. Arabanın önünde gelin ve damat oynamak isterse yine bir oyun havası çalınır ve ardından da gelin ve damat uğurlanır.

https://istanbuldavulcu.com/wp-content/uploads/2017/06/davul-zurna-ekibi-kiralama-300x169.jpghttps://istanbuldavulcu.com/wp-content/uploads/2017/06/davul-zurna-ekibi-kiralama-80x80.jpgadminZeytinburnu
Davul zurna ekibi, geçmişten günümüze gelen ve sevgisi önümüzdeki on yıllar boyunca da azalmayacağa benzeyen geleneksel adetlerimiz arasında yer alıyor. Genellikle halk oyunlarında tercih ediliyor. Ancak Zeytinburnu dahil olmak üzere Türkiye'nin neredeyse tüm il ve ilçelerinde, davul zurna ekibi kiralama, asker uğurlaması, çeyiz çıkarma, gelin alma, kına törenleri, düğün,...
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...