Suadiye Davul Zurna Ekibi, düğün, asker eğlencesi, kına gecesi, sünnet eğlencesi, nişan, gelini evden çıkartma ve milli kültürümüz olan folklar gibi her alandaki eğlence hizmetlerine başta Suadiye olmak üzere tüm İstanbul’a hizmet sağlıyor. Müşteri memnuniyetinin ön planda olduğu eğlence törenlerine uygun olarak hazırlanan davul ve zurnacılar aralıksız hizmet vermeye devam ediyor.

Suadiye ekibi, milli kültürümüzü İstanbul’un her yerinde devam ettirmeye çalışıyor. Kadıköy’e bağlı kalmayıp 7/24 hizmet sağlıyor. Dilediği taktirde eğlenceye göre bir adet davulcu bir adet de zurnacı kiralanabilir. Eğer eğlence büyük ise birden fazla davulcu ve zurnacı gönderimi yapılır.

Suadiye ekibi nerelere hizmet götürür?

Suadiye, Boğazı, Bağdat Caddesi, sahili ve kolay ulaşımı ile Anadolu yakasının kalbi noktasındaki Kadıköy’e bağlı bir mahalledir. Suadiye çalgı ekibi hem Suadiye’ye hem Kadıköy’e ait çevre ilçeler hem de İstanbul’a ait tüm ilçe ve mahallelere eğlence götürür. 16 milyon insanın yaşadığı İstanbul’da müşteri memnuniyetinin ön planda tutmayı hedefleyen Suadiye ekibi, mesafe ayırmaksızın 7/24 olarak hizmet verir.

Ayrılmaz ikili davul ile zurna, tüm Türkiye’nin milli kültürü olarak hafızalara kazınmıştır. Davul, bilindiği üzere vurmalı çalgı olarak geçmektedir. Davul çalmak oldukça kolay gözükse de ses ahengini tutturmak oldukça zordur. Tarihte ilk olarak Eski Hindistan tarafından kullanılan bu çalgı aleti günümüze kadar sesini ve kültürünü devam ettirmiştir. Hindistan geldiği tahmin edilen davulun eski Osmanlı’daki adı tapandır. Davulu tek bir parçadan oluşmaz. Davulu oluşturan parçalar şu şekildedir:

 • 1 adet silindir şeklinde kasnak adı verilen ahşap yapı
 • 2 adet gerdirilmiş şekilde kasnakların yan taraflarında bulunan deri olarak bilinen germe çemberi
 • 1 adet kafası tokmak şeklinde çubuk
 • 1 adet ince çubuk
 • Boyundan asmak için bir adet kalın ip

Zurna ise literatürde üflemeli çalgı olarak geçmektedir. Ortadoğu’dan başlayarak günümüz dünyasına kadar gelen zurna, geleneksel yerini davul ile birlikte korumaya devam ediyor. Zurnanın eski Osmanlı’daki adı Zurladır. Zurnada toplam 7 delik bulunur. Tek bir yapıdan ibarettir. Türlü türlü ağaçlardan inşa edilmektedir. Mehter takımında görmeye alıştığımız zurnanın çeşitleri şu şekildedir:

 • En küçüğüne Cura
 • Ortancasına Orta Kaba Zurna
 • Büyük olana ise Kaba Zurna

Davulcu nedir ve nasıl olunur?

Eğlencelerimizi şenlik ve bayram havasına çevirse de bazen mutluluktan ağlatan vurmalı çalgıyı çalan ve 7/24 ayakta hizmet veren kişiye davulcu denilmektedir. Eğlence sahibinin isteğine göre giyinir ve çalar. Eğer eğlence sahibi ege yöresine giyinmesini, harmandalı ve zeybek gibi türler çalmasını isterse davulcu da ona göre giyinir ve parçalara çalışarak gelir.

Davulcu olmanın ilk şartı eğlenceyi sevmektir.  Gece gündüz eğlence merasimlerinde olacağından eğlencelerden veya yüksek sesten rahatsız oluyorsa bu onun için eziyet olacaktır. Davulculuk için iyi şekilde davul çalmayı bilmek gerekmektedir. Ses uyumunu ve zurna ile tatlılığını çözmesi gerekmektedir. Eğer davul çalmayı biliyor, enerjinizin yüksek olduğunu ve eğlence gibi organizasyonların da kendinizi rahatsız etmeyeceğini düşünüyorsanız eğlence yerlerinde çalarak bu işe başlayabilirsiniz. Davulcu maaşları memurlar gibi sabit değildir. Ne kadar eğlenceye giderse hem eğlence sahibinden kazanır hem de bahşişlerden. Fiyat aralığı yoktur; gittikçe kazanma vardır.

Zurnacı nedir ve nasıl olunur?

Zurnacı olmak için, flütü iyi çalmanız, nefes kontrollerini dikkatli yapmanız ve davulcu gibi enerjininiz yüksek olması gerekmektedir. Davulcu ile uyumunuz eğlence sahipleri ve eğlencedeki insanlar sayesinde memnuniyetle karşılanıp daha fazla eğlenceye katılmanız için referans oluşacaktır. Zurnacının maaşları da davulcu gibi belirsizdir. Ne kadar talep o kadar yüksek maaş demek gerekir.

Suadiye ekibinin hizmetleri

Suadiye çalgı ekibi, İstanbul’daki tüm etkinliklerde 7/24 görev alır. Gelin çıkartma ya da alma, düğün zamanı, asker eğlenceleri, kına geceleri, köy etkinlikleri, yerine göre kupa ve güreş seronomisi, sahura kaldırma, mehter takımı, folklor ekiplerinde yer alma, sünnet organizasyonlarında, halay, zeybek, misket gibi türlerini çalmak davulcu ile zurnacı ikilisinin görev yerleridir.  Ayrıca, davul ve zurnacılar gerek belediyenin gerek ise organizasyonların mehter takımında da yer almaktadırlar.

200 liradan başlayan kiralama hizmeti

Önemli günlerin baş tacı olan davul zurna ekibi için bir adet davulcu ve bir adet de zurna çalan insan gerekiyor. Nidaları ve ses uyumu ile ünlü davul ve zurnacıların kiralama hizmetleri günlük olarak 200 liradan başlıyor. Halayların şenlik olduğu günlerde tüm İstanbul’a hizmet götüren Suadiye ekibinin kiralamanın yanında sınırsız olarak da hizmet veriyor. Ayrıca, eğlence bittikten sonra ödeme almayı da prensip olarak kabul ediyor.

Davul zurna ekibine en az 10 lira bahşiş

Geleneksel kültürün yerini tutan ve bu anlamda ‘retro’ kavramına sahip davul ve zurna ekibi oldukça rağbet görmektedir. Davul zurna ekibi sizin eğlencenize teşrif etmiş bulunuyorsa buna bahşiş vermek de kültürümüzün kaçınılmazıdır. Bahşiş verirken eğlence sahibinin veya eğlence sahibine yakın birisi davulcu veya zurnacı tarafından zorlanmaz. Eğlence sırasında ekibe ilk olarak başta bir harçlık niyetine bahşiş verilir. Ardından şenliğin ortasında ve sonunda en az 10 lira olmak şartıyla bahşiş takdim edilir. Eğlence sahibi isterse bahşiş olarak dilediği kadar verebilir. Davul ve zurna ekibine bahşiş verip onların gönlünü hoş ederseniz onlar da sizin eğlenceniz de daha istekli şarkılar, türküler çalarlar.

Suadiye davul zurna spor organizasyonlarında

Sınırsız hizmetini geniş görüşlülük olarak belirleyen Suadiye ekibi, sadece düğün, eğlence gibi türlerde hizmet vermiyor. Suadiye ekibi, spor organizasyonlarında da yer alıyor. Bunlardan en önemli organizasyonlar;

 • Yağlı güreş
 • Şampiyon olunursa takım kutlama
 • Üst lige çıkma başarısı gösteren takımların yanında bulunma
 • Önemli günlerde futbol, voleybol, basketbol veya cirit gibi oyunlarda yer alma

Davul ve zurnacılar nasıl giyinirler?

Alanlarında uzman olan davul ve zurnacılar, ses hizmetini çok iyi verdikleri gibi giyim kuşam hizmetini de çok iyi vermektedirler. Farklı farklı giyinirler ama yeleksiz çıkmazlar. Eğlence sahiplerinin isteğine ve yöresine uygun kıyafetle organizasyonlara çıkmaktadırlar. Davulcu ve zurnacılar buraya ait kıyafetleri giyerek hem kulağa hem de göze hitap ederler. Ekibin genel olarak giyinişleri şu şekildedir;

 • Köçek tarzı giyim
 • Geleneksel tarzda giyim
 • Gömlek, yelek ve sade bir pantolon tarzı giyim (Ramazanda görülür)
 • Osmanlı tarzı giyim
 • Zeybek tarzı giyim

Davul veya zurna ekibi

Organizasyonların çeşitliliğine göre isterseniz sadece davulcu ya da zurnacı ekibi eğlenceniz de yer alabilir. İkili, üçlü şekilde karşılıklı olarak davulcu veya zurnacı ekibi ayrı ayrı olarak etkinlikte yer alabilir.

Gelenekselin yanında modern davul

Geleneksel davulculuğun yanında Suadiye ekibi ayrı olarak, modern elektronik davul hizmeti de sunmaktadır. Alanında uzman insanlar tarafından istenildiği yerde ve zaman farketmeksizin hizmet sağlarlar.

Müşterilerin istedikleri oyun veya halay havalarını çalan ekip eğlence sahibinin ‘bu kadar yeterli’ cümlesini duyana kadar durmaksızın çalmaya devam ederler. Eğlence sahibinin yapması gereken davulcu ya da zurnacıyı 1-2 gün önceden araması ve etkinlik saatini belirtmesidir. Temiz ve güzel kıyafetlerle etkinlik başlamadan 1-2 saat öncesinden eğlence yerinde hazır bulunurlar. Adeta sizden biri gibi davranır asla ekstra istekler bulunmazlar.

https://istanbuldavulcu.com/wp-content/uploads/2017/06/davul-zurna-ekibi-kiralama-300x169.jpghttps://istanbuldavulcu.com/wp-content/uploads/2017/06/davul-zurna-ekibi-kiralama-80x80.jpgadminSuadiye
Suadiye Davul Zurna Ekibi, düğün, asker eğlencesi, kına gecesi, sünnet eğlencesi, nişan, gelini evden çıkartma ve milli kültürümüz olan folklar gibi her alandaki eğlence hizmetlerine başta Suadiye olmak üzere tüm İstanbul’a hizmet sağlıyor. Müşteri memnuniyetinin ön planda olduğu eğlence törenlerine uygun olarak hazırlanan davul ve zurnacılar aralıksız hizmet vermeye...
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...