Özel günlerimizin ritüelleri arasında bulunan davul ve zurnacılar genellikle sünnet, düğün, asker eğlencesi, gelin alma, nişan, açılış ve diğer özel günlerde boy gösterirler. Davul ve zurna birbiri ile uyumlu olan iki enstrümandır. Yaz aylarında neredeyse her mahallede sesini duymaya alışık olduğumuz davul ve zurna gelin almaların vazgeçilmez bir parçasıdır. Bir yaz gününde sessizliği davul ve zurna sesinin bozmasıyla biliriz ki birileri evleniyor. Gelenek ve göreneklerimizde büyük ölçüde önemli olan davul ve zurna vazgeçemediğimiz kültürümüzü yansıtan önemli enstrümanlardandır.

Davul Zurna Kiralama Fiyatları

Özel günlerimizi renklendirmeleri için ihtiyaç duyduğumuz davul ve zurnacı kiralama fiyatları bölgeye göre farklılık göstermektedir. İl merkezleri ve ilçe merkezlerinde bile fiyatlar değişmektedir. Ancak ortalama bir fiyattan bahsetmek gerekirse;  davul ve zurna ikisi birlikte 300 ila 750 TL arasında değişiklik göstermektedir. Davul ve zurnacılar olmadan düğün yapılır mı? Diye soracak olursanız günümüzde böyle bir durum söz konusu değil. Farklı ritimleri ve müziği ile usta bir davulcu ve zurnacı her zaman dinleyenleri kendisine hayran bırakacak enerjiye sahiptir. Bu yüzden geleneklerimizde davul ve zurnacının yeri büyük ölçüde yer tutmaktadır. Sizler de özel günlerinizi renklendirmek ve eğlenceli bir hale getirmek istiyorsanız bu konuda uzman olan kişilerden destek almalı, profesyonel davul zurnacılarla çalışmalısınız.

Davulcuya Ne Kadar Bahşiş Verilmeli?

Davul ve zurnacılar aldıkları paranın yanı sıra ek olarak bahşiş toplamaktadır. Davul ve zurnacıların düğününüzü şenlendirmesi, heyecan ve renk katmasının yanında aldıkları paralar çok fazla değildir. Ortalama olarak bir davulcuya ve zurnacıya kişi başı 20 ila 100 TL arasında bahşiş verilebilmektedir. Genellikle düğün sahipleri ve gelin ile damadın arkadaşları bahşiş veren kişiler olmaktadır. Bahşiş bizim geleneğimizde büyük yer tutan bir adettir. Bu yüzden hangi düğün ve organizasyon olursa olsun, oynayanların önünde davulcu çalmaya başladıysa davulunun üst kısmına sembolik olarak bir kağıt para sıkıştırmak gelenek halini almıştır. Bu yüzden davulcuya bahşiş verirken yaptıkları işin zorluğunun farkında olup bahşiş verilmelidir.

Özellikle zurnacının işi davulcuya göre çok daha fazla ve zordur. Üflemeli çalgı olan zurnadan insanları eğlendirmek için sürekli ses çıkarmak zorunda olması, zurnacının işini daha da zorlaştırmakta ve aldığı parayı da bu yüzden tamamen hak etmektedir. Düğün sahipleri ve düğüne ev sahipliği yapan gelin ve damadın arkadaşları bu konuda destek çıkmalı ve mesleğin zorluklarını görerek bahşiş vermelidir.

Davulcu Ne İş Yapar?

Özel gün ve organizasyonların vazgeçilmezleri arasında yer alan davulcu, özellikle düğün günlerinde sık sık gördüğümüz bir kişidir. Düğün günlerinde iki farklı şekilde karşımıza çıkan davulcular gelin evine gelen erkek tarafı davul ve zurna eşliğinde gelerek kızı çıkarırken kapı önünde davul zurna eşliğinde oynamalar gerçekleşir. Bunun yanı sıra davulcu akşam eğlencesinde de gecenin en önemli baş aktörlerindendir. Davuluyla oynayan ve dans eden insanların arasına katılan davulcu, insanlardan olumlu tepki almasının ardından insanları daha fazla eğlendirmeye, yaptığı farklı hareket ve sunumlarla insanların beğenisini kazanmaktadır.

Davulcular gelenek ve göreneklerimizde büyük bir paya sahiptir demiştik. Başka bir ritüel olan ramazan aylarında da davulcular sık sık görmeye alışık olduğumuz kişiler olarak sahneye çıkarlar. Gecenin karanlığında kaybolup giden, ancak davulunun sesi halen gür bir şekilde gelmeye devam eden kişiler davulculardan başka birisi değildir.

Maltepe Davul Zurna Hizmet Bölgesi

Davulcu ve zurnacı düğün törenlerinin en önemli iki aktörüdür. Eğlenceli, zaman zaman hüzünlü parçaları ile kendilerine hayran bırakan davulcu ve zurnacılar geçmişten günümüze düğünlerimizin değişmeyen temel adetleri arasında yer alır. Bizler Maltepe davulcu ve zurnacı olarak İstanbul’un farklı semtlerinde hizmet vermekteyiz. Özel günlerinizin daha güzel olması için deneyimli davulcu ve zurnacı arkadaşlarımızla sizlerin bu özel günlerinde yanınızda oluyoruz. Maltepe bölgesinde ve civarında davulcu ve zurnacı ihtiyaçlarınıza çözüm bulmak için her geçen gün kendimizi daha fazla geliştirerek sizlere en iyi hizmeti sunmak ve müşteri memnuniyetini arttırmak amacındayız.

Davulcu Nasıl Olunur?

Bu mesleği yapabilmek için öncelikle sevmek ve derinden bir bağ kurmak gerekmektedir. Her meslek yapılır ancak davulculuk mesleği sevmeden yapılması söz konusu değildir. Çünkü sürekli davul sesi ve sürekli hareket halinde olmanız gereken bir meslektir. Gerek güler yüzlü oluşunuz gerekse insanlarla diyaloğunuzun iyi olması sizi davulculukta çok iyi bir noktaya taşıyabilir. Çünkü düğün gibi ortamlarda insanlar tamamen sizin bireysel becerilerinize ve insan ilişkilerinize bakarlar.

Davul Nedir?

Geçmişten günümüze büyük bir yere sahip olan, manevi değerlerimizi yansıtan ve farklı kültürleri birleştiren bir vurmalı çalgıdır. Davul, silindir halinde bulunan bir ahşap gövdenin sağ ve sol tarafına deri yerleştirilmesi ile oluşur. Derilerin gergin şekilde durması gerekmektedir. Derinin gergin olması ortaya çıkan sesin daha hoş olmasını sağlamaktadır. Davulun derilerini gerdirmek için her iki tarafa yerleştirilen deriler arasında belli aralıklarla ip gerilir, gerilen bu ipler iyice sıkıştırılarak davulun üzerindeki derilerin oldukça gergin durması sağlanır.

Davulun tarihine baktığımızda eski mısırlıların ve Asurluların bu vurmalı müzik aletini kullandıkları bilinmektedir. Davul pek çok farklı kültürlerde dinsel törenlerde, ayinlerde dans etmek için kullanılmış olan bir çalgı aletidir. Davul çok eski çağlarda müzik aleti kimliğinin dışında haberleşme aracı olarak da kullanılmıştır. Bir noktadan başka bir noktaya haber verme ve haber alma gibi işlemler davul çalınarak gerçekleştirilmiştir. Kısacası davul insanlık tarihi kadar eski ve bir o kadar da manevi açıdan değerli ve doğruluğu ve geçerliliği kanıtlanmış bir enstrümandır.

Davulu Oluşturan Parçalar Nelerdir?

Davulun oluşumuna baktığımızda iki farklı parçadan meydana geldiğini görürüz. Bunlardan bir tanesi davulun kasnağı olarak bilinen silindir biçimindeki gövde bölümüdür. Gövde bölümünü yapmak için ahşap ve tahta gibi materyaller kullanılabilir. Burada temel amaç davulun sert şekilde durmasını sağlayacak bir gövde ve kasa oluşturmaktır. Bu kasanın oluşumunda bir diğer incelik ise hafif olmasıdır, hafif ve bir o kadar da dayanıklı olması davulun kullanım amacının çeşitli olmasını sağlayacaktır. Bu yüzden üreticiler sert olduğu kadar hafif ürün ortaya koymak için çalışır.

Davulun diğer bir parçası ise tokmağın vurduğu kısım yani deri bölümüdür. Davul temelde iki parçanın birleşimi ile oluşur. Diğer birleştiren ekipmanları saymazsak deri ve kasnak bölümünün birleşiminden ortaya davul çıkmaktadır. Yüzyıllar boyunca pek çok kabileye hükmeden, insanların iletişimini kolaylaştıran ve farklı amaçlar için kullanılan bu özel alet temelde deri ve silindir biçimindeki bir ahşap parçanın birleşimi ile oluşmaktadır.

Davul günümüzde düğün ve benzeri organizasyonların vazgeçilmezleri arasında bulunmaktadır. Kapalı ya da açık alanlarda yapılan düğün organizasyonlarında davulcu asla vazgeçilmeyen müzisyen olarak bilinir. Bu yüzden müzisyenler arasında davulcunun işinin zor olduğu kadar önemli de bir yeri vardır. Sizler de Maltepe davul ve zurna ihtiyaçlarınıza çözüm bulmak, sektörün en önde gelen davulcu ve zurnacıları ile tanışmak için iletişime geçerek organizasyonlarınıza farklı bir renk katabilir, misafirlerinizi doyasıya eğlendirebilirsiniz.

https://istanbuldavulcu.com/wp-content/uploads/2017/06/davul-zurna-ekibi-kiralama-300x169.jpghttps://istanbuldavulcu.com/wp-content/uploads/2017/06/davul-zurna-ekibi-kiralama-80x80.jpgadminMaltepe
Özel günlerimizin ritüelleri arasında bulunan davul ve zurnacılar genellikle sünnet, düğün, asker eğlencesi, gelin alma, nişan, açılış ve diğer özel günlerde boy gösterirler. Davul ve zurna birbiri ile uyumlu olan iki enstrümandır. Yaz aylarında neredeyse her mahallede sesini duymaya alışık olduğumuz davul ve zurna gelin almaların vazgeçilmez bir parçasıdır....
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...