Davul zurna ekibi kiralama, Çekmeköy’de çok sık tercih edilmektedir. İstanbul’un yoğun miktarda, farklı şehirlerden göç alması ve bu göçün de Çekmeköy taraflarında yoğunlaşması dolayısı ile farklı kültürler bu semtte bir arada yer almaktadır. Davul zurna, özellikle İç Anadolu ve kırsal kesimlerde yaygın Türk örf ve adetlerinin yerine getirilmesi için kullanılmaktadır.  Bu noktada, asker uğurlama, sünnet, gelin alma, çeyiz çıkarma, kına gecesi, düğün, nişan, bayrak kaldırma… gibi törenlerde, biri vurmalı, biri üflemeli müzik aletleri arasında yer alan ve ikisinin birbiri ile uyumu tartışılmayan davul zurna sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak bunun için davul zurna ekibi kiralamak gerekir.

Davul zurna ekibi kiralama işlemini internet üzerinden rahatlıkla gerçekleştirebilir, bunun için açılmış olan sitelerden alacağınız telefon numaralarından, ekip mensuplarına ulaşabilirsiniz. Elbette sizin istediğiniz tarihte müsait olması çok önemli olan bu ekiplerle fiyat konusunda da anlaşmanız gerekir. Çekmeköy’de bulunan bir davul zurna ekibini bulabilmek için arama motoruna mutlaka Çekmeköy ismini de belirtmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Aksi halde karşınıza Türkiye’nin farklı şehirleri ya da İstanbul’un farklı semtlerinden herhangi bir davul zurna ekibi çıkabilir. Bu törenler çok telaşlı zamanlardır. Yanlış bir iş yapmak istemezsiniz.

Sünnet Töreninde Davul Zurna Ekibi

Bir erkek çocuk dünyaya geldiyse, özellikle Anadolu’da, “Şanımız yürüsün, soyadımız devam etsin, erkek adamın erkek oğlu olur, erkek doğurdu…” gibi söylemlerle tebrik edilen anne, baba ve diğer aile büyükleri, sonrasında buna yakışır bir sünnet düğünü, asker uğurlaması, ardından da düğün için planlarını yapmaya başlarlar. Bir çocuğun, sünnet sonrasında “Erkek” olduğuna inanılır örneğin. Dolayısı ile yapılan sünnet düğünü çok afili ve önemlidir.

Sünnet törenleri genellikle salonda yapılır ve bu sırada konuklara yemek ikramları sunulabileceği gibi, sünnet olacak çocuğa pasta kestirenler de vardır. Ya da Kur’an-i Kerim okutulabilir. Tüm bu alternatifler arasından hangisinin seçileceğine aile, kendi örf ve adetlerine göre karar verir. Eğer tıbbi müdahale de salonda, tören sırasında yapılacak olursa, çocuğun kendi sünnetinde eğlenememesi söz konusudur. Ancak pek çok aile sünnetin tıbbi aşamasını tören öncesinde yaptırmaktadır. Bir kaç gün önce tıbbi müdahalesi uygulanan çocuk, geçen zaman içerisinde iyileşir ve törende, arkadaşları ile birlikte eğlenebilir.

İyi bir organizasyonda çocuğun tören öncesi gezdirilmesi de yer almaktadır. Bu geziler konvoy eşliğinde yapılır elbette; ancak sünnet olan çocuk at ya da fayton ile katılır bu gezmelere. Yanında da davul zurna ekibi bulunur. Bu adet günümüzde, eskiden olduğu kadar yaygın olmasa da, hala uygulanmaktadır. Pek çok çocuk, yaşadığı bu anları unutamaz. Kendi çocuklarına, hatta torunlarına bile anlatabileceği bir anı olarak kalır aklında. Sonrasında aynı güzel etkinlikler asker uğurlamasında da tekrarlanabilir. Asker uğurlamasında da davul zurna ekibi kiralaması gerçekleşir.

Asker Uğurlamasında Davul Zurna Ekibi

Asker uğurlaması da, tıpkı sünnet töreni gibi, hatta zaman zaman ondan çok daha canlı şekilde yapılabilir. Gençlerin asker eğlencesini hem aileleri, hem de arkadaşları yapar. Çekmeköy’de davul zurna ekibi bu noktada yine gündeme gelmektedir. Askere gidecek erkek, çalışıyorsa, bir kaç hafta öncesinden izne ayrılır. Sonrasında akrabalarını ve komşularını ziyaret ederek onlarla vedalaşır ve kendilerinden helallik ister. Onlar da askere gidecek olan gence, askerliği sırasında kullanabileceği miktarda harçlık verirler. Sonrasında onu yemeğe alır, sevdiği yemekleri yedirirler.

Asker adayı genç üzerine düşen görevleri bu şekilde yerine getirdikten sonra, askere gitmesine 1 – 2 gün kala, ona bir asker kınası yapılır. Bu kınada davul zurna ekibi kiralama yarışına giren arkadaş ve akrabalar olacaktır. Gelen davul zurna ekibinden Çekmeköy’de, askere özel şarkılar, marşlar çalmaları da talep edilir. Genellikle bu kına gecelerinde eğlencenin sınırı yoktur.

Askeri havalara atıp tutan arkadaşlar, bu işlemi Türk bayrağının altında gerçekleştirirler. İstiklal Marşı da okunduktan sonra kına sona erer belki ama, bunun bir de asker uğurlaması vardır ki, genellikle asker otogara kadar konvoy eşliğinde ve yine davul zurna ekibi ile birlikte gider. Eğer asker uğurlamasının yoğun olduğu bir dönem ise o günlerde otogarda çok büyük bir kalabalık ve pek çok davul zurna ekibi ile karşılaşırsınız. Tabiri caizse iğne atacak yer yoktur. Çünkü tek asker uğurlaması yapan siz değilsinizdir.

Genç askere gittiği için ağlamasın diye, yapılan eğlence sırasında eline emzik verenler, otobüsün gözden kaybolması ile birlikte kendileri hüzünlenir, belki göz yaşlarına boğulurlar. Artık davullar susar ve “Her şey vatan için” şeklinde sloganlar ile otogardan uzaklaşılır. Artık asker gitmiştir. Geriye yol açıklığı ve hayırlı teskereler dilemek kalır.

Nişan Töreninde Davul Zurna Ekibi

Nişan törenleri günümüzde, geçmişteki kadar yaygın olmasa da hala yapıldığını biliyoruz. Çekmeköy, özellikle nişan törenlerine önem veren İstanbul semtlerinden bir tanesidir. Geçmişte, özellikle görücü usulü evliliklerin yaygın olduğu dönemlerde pek çok merasim yapılmakta idi ki bunlar arasında, kızın üç kere istenmesi yer almakta idi. İlk istemede kızını vermeyen aile, ikinci istemede de kız vermez; ancak sonrasında bu evliliğe onay verirdi. Adetleri bilen damat tarafı bıkmadan, usanmadan, her seferinde ellerine çiçek ve çikolata alıp kız evine, kızı istemeye giderlerdi.

Kız verildikten sonraki aşama söz töreni olurdu. Bu sırada bir yüzük takılır, sonrasında da nişan törenine gelirdi sıra. Ardından söz ve nişanın aynı anda yapılması durumu çıktı ortaya. Ya da kız verildiğinde söz takılır, sonrasında da nişan için tarih belirlenirdi. Özellikle bu kadar teferruatlı istekleri bulunan ailelerin yapmış olduğu nişan töreninde davul zurna ekibi kiralama işlemi gerçekleştirilirdi. O dönemlerde davul zurna ekibi kiralama için bir kişi, davulcuların toplandığı alana giderdi.

Ancak günümüzde davul zurna ekibi kiralama için insanlar internetten faydalanıyor. Çünkü Çekmeköy’de bulunan pek çok davul zurna ekibinin kendi internet sitesi bulunuyor. Ve zaten maddi durumu iyi olanlar artık nişan törenini söz merasiminden ayrı olarak yapıyor. Ya da ünlülerin nişan törenlerine televizyon ekranlarından şahit olabiliyoruz. Bir nişan töreni için davul zurna ekibi kiralama fiyatı ortalama 300 TL civarında bir rakamı buluyor.

Davul Zurna Ekibi Kiralama Fiyatları

Davul zurna ekibini ne için kiraladığınıza ve sizinle ne kadar kalmasını istediğinize göre fiyatlar Çekmeköy’de değişkenlik gösterebiliyor. Biz size ortalama fiyatlardan söz edeceğiz. Ancak size verilen fiyatlar bu rakamların altında ya da üstünde olabilir.

1 saat: 250 TL
Yarım saat: 200 TL
2 saat: 300 TL
Gün boyu: 600 TL
2 gün: 900 TL
3 gün: 1200 TL
Düğün: 300 TL

Gelin alma: 250 TL
Gelin karşılama: 250 TL
Kına Gecesi: 300 TL
Asker Uğurlama: 250 TL
Doğum günü: 250 TL
Açılış: 250 TL
Mezuniyet töreni: 250 TL

Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi davul zurna ekibi kiralama fiyatları, ekibin sizinle kalacağı zamana ve organizasyonun türüne göre değişiklik göstermektedir.

https://istanbuldavulcu.com/wp-content/uploads/2017/06/davul-zurna-ekibi-kiralama-300x169.jpghttps://istanbuldavulcu.com/wp-content/uploads/2017/06/davul-zurna-ekibi-kiralama-80x80.jpgadminÇekmeköy
Davul zurna ekibi kiralama, Çekmeköy'de çok sık tercih edilmektedir. İstanbul'un yoğun miktarda, farklı şehirlerden göç alması ve bu göçün de Çekmeköy taraflarında yoğunlaşması dolayısı ile farklı kültürler bu semtte bir arada yer almaktadır. Davul zurna, özellikle İç Anadolu ve kırsal kesimlerde yaygın Türk örf ve adetlerinin yerine getirilmesi için...
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...