Davul zurna ekibi, geçmişten günümüze hiç değişmeyen bir gelenek olarak gelmiş ve evinden asker, çeyiz ya da gelini davul zurna ile çıkaran aile her daim gururlanmıştır. Sadece ev halkı değil, davul zurna ekibinin çalmış olduğu şarkıları duyan herkes duygulanır. Davul çaldığında etrafınıza bakarsanız, ağlayan en az bir kaç kişiyi mutlaka görürsünüz. Beylikdüzü İstanbul’un semtleri arasında yer almakta olup, davul zurna ekibi kiralaması bu semtte de sıklıkla yapılmaktadır. Hepimizin bildiği üzere İstanbul Türkiye’nin her yerinden göç alan bir şehrimizdir ve bu nedenle burada kiralanan bir davul zurna ekibi her yörenin şarkılarını çalabilecek kapasitededir. Yöresel kıyafetleri de kullanmaları halinde, bir çeyiz çıkarma, gelin alma ya da asker uğurlama töreninde, kendinizi memleketinizde gibi hissedebilirsiniz.

Davul zurna ekibi kiralama işlemini Beylikdüzü’nde iki farklı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Davulcuların Beylikdüzü’nde toplandıkları belirli noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara gidebilir, burada bulunan davul zurna ekipleri ile konuşur, fiyat konusunda anlaştığınızı alıp organizasyonun yapıldığı yere götürebilirsiniz. Ancak günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu işler internet üzerinden de rahatlıkla yapılabilmektedir. Arama motorlarına davul zurna ekibi kiralama yazdığınız anda karşınıza pek çok alternatif çıkacaktır. Ancak bu alternatifler Türkiye’nin herhangi bir yerinden olur. Eğer Beylikdüzü’nde yapılan bir organizasyon için ekip kiralamak istiyorsanız Beylikdüzü davul zurna ekibi kiralama şeklinde bir arama yapmanız gerekecektir. Sonrasında karşınıza çıkan alternatiflerin telefon numaralarını arayarak kendilerine organizasyon hakkında yer, tarih bilgisi verebilir ve fiyat konusunda da anlaşmanızın sonrasında onların kendi araçları ile adresinize gelmelerini bekleyebilirsiniz.

Davul Zurna Ekibi Kiralama Fiyatları

Bu fiyatlar, ekipte kaç davul ve kaç zurnanın olduğuna, organizasyonun türüne ve ekibin organizasyonda ne kadar süre kalmasını istediğinize göre değişiklik göstermektedir. Bir de bu ortamda da, her iş grubunda olduğu gibi rekabetin var olduğunu unutmamak gerekir. Fiyatların belirlenmesinde bu rekabet de önem arz etmektedir. Sizlerle paylaşacak olduğumuz davul zurna ekibi kiralama fiyatları ortalama olarak ve bir davul, bir zurna için belirlenmiş fiyatlardır. Ekipten talep ettiklerinize göre bu fiyatlar değişkenlik gösterebilir.

Gelin alma : 300 TL
Düğün: 500 TL
Asker uğurlaması : 300 TL
Kına gecesi : 300 TL
Nişan : 500 TL
Bayrak kaldırma : 300 TL
Mezuniyet töreni : 300 TL
Çeyiz çıkarma : 300 TL

Gelin Alma Merasiminde Davul Zurna Ekibi

Türk örf ve adetlerine göre, gelin alma merasimi sadece Beylikdüzü’nde değil, ülkemizin her yerinde yapılmakta olup, bunun için, telli duvaklı gelin olmak gibi, davul zurna ile gelin etmek şeklinde bir atasözü bile bulunmaktadır. Burada anlatılmak istenilen, gelinin, baba evinden davul zurna ile çıkacağıdır. Yani davul zurna ekibi kiralama adettendir diyebiliriz.

İlk olarak kuaföre giden gelin, sonrasında saç, makyaj yapılmış, gelinlik giyilmiş şekilde anne ve babasının bulunduğu eve gider. Ardından da gelin alma merasimi başlar. Her yörenin gelin alma töreni bir diğerinden farklı olmakla birlikte, İstanbul’da kültür karmaşası yaşandığı için, Beylikdüzü’nde her türden gelin alma törenini bir arada görebilirsiniz. Gelinin, babasının evinden son kez çıkıp, kendi evine yerleşmesini temsili olarak anlatan gelin alma töreninde genel olarak şu adımlar izlenmektedir:

Gelin, gelinliğini giyerek evden çıkar
Beline kuşağı, erkek kardeşi ya da babası tarafından bağlanır
Gelin, anne, baba, kardeş ve diğer akrabaları ile tek tek vedalaşır.
Gelini damat ve diğer aile büyükleri, baba evinden birlikte alırlar.
Damat, gelinin anne ve babasının elini öper ve anne baba, kızlarını damada emanet ederler.

Gelinin evden çıkmasının öncesinde dualar edilir, Kur’an-i Kerim okunur.

Kiralanan davul zurna ekibi, gelinin evden çıkmasından sonra dışarıda oyun havası ve halaylar çalar ve yine bir atasözü ile gelin güle oynaya gelin edilmiş olur.

Tüm bu örf ve adetlerin yerine getirilmesinin sonrasında, davul zurna ekibi önde, gelin ve damat da arkada, gelin arabasına kadar giderler. Arabanın yanında gelin ile damat yeniden oynar ve sonrasında arabaya binerler. Gelin alma merasimi bu şekilde sona ermiş olur.

Çeyiz Çıkarma Merasiminde Davul Zurna Ekibi

Tıpkı gelin alma gibi, çeyiz çıkarma da Türk örf ve adetlerinin en önemlileri arasında yer almaktadır. Günümüzde bu adet eskisi kadar yaygın olarak uygulanmasa da, özellikle kırsal kesimlerde ya da bu bölgelerden şehre göç etmiş olan ailelerde hala eskisi kadar yaygındır. Çeyiz çıkarmanın eskisi kadar yaygın olmayışının nedeni, evin daha önceden tutulmuş ya da alınmış olup, mobilyaların satın alınmasının sonrasında hemen eve kurulmasından ileri gelmektedir. Bu arada gelin ve bir kaç arkadaşı evi temizler. Günümüz kadınlarının da erkekler gibi çalışıyor olması dolayısı ile çeyizler eve yavaş yavaş, zaman bulundukça götürülür ve yerleştirilir. Hem bu şekilde acele edilmediği için eşyaların kırılması ihtimali de en aza indirgenmektedir.

Peki tüm bu avantajlarına ve belki de kolaylığına karşın, eski Türk örf ve adetlerine göre çeyiz çıkarma merasimi, davul zurna ekibi kiralama ile birlikte nasıl yapılır? Bu yönde adetlerimiz nelerdir? Çeyizin en önemli parçası çeyiz sandığıdır. Bu sandık genellikle anneden kıza geçer. Yani, annenin olan çeyiz sandığı boşaltıldıktan sonra evde bırakılır. Kız bebek doğduğunda, bu sandığın içerisi dantel, havlu; sabun bezi, masa örtüsü, oda takımı, gecelik, yatak örtüsü… gibi parçalarla yeniden doldurulmaya başlanır. Çeyiz sandığı içerisine ne kadar değerli eşya konulursa, gelin ve ailesinin, damat ve ailesi yanında daha değerli olduğuna dair bir düşünce bulunmaktadır. Çeyiz çıkarma merasiminin öncesinde sandık açılır, içindeki çeyizler gelin evine serilerek komşuların, akrabaların bu eşyaları görmesi sağlanır. Sonrasında ise yıkanacak olan eşyalar yıkanır, ütülenecek olanlar ütülenir ve sandık içerisine yeniden yerleştirilerek sandık kilitlenir.

Çeyiz çıkarma merasiminin olduğu günün sabahı damat tarafı, davul zurna ekibini de kiralayarak konvoy halinde gelin evine gider. İlk olarak kapının önünde davul ve zurna çalınır. Burada gelin ve damat ile akrabalar, arkadaşlar bir süre oynar, halaylar çekerler. Sonrasında da çeyiz sandığı ve diğer eşyalar tek tek arabalara taşınır. Ancak sandığı almak damat için o kadar kolay olmayacaktır. Kız tarafından biri sandığın üzerine oturur ve damada sandığı vermez. Bunun için önce damadın, sandık üzerine oturacak kişiye yeterli gelecek miktarda bahşiş vermesi gerekmektedir. Ancak bunun sonrasında oturan, sandık üzerinden kalkar ve o da arabaya yerleştirilir.

Tüm eşyalar alındığında herkes arabalara biner ve yeni gelin evine doğru yolculuk, davul zurna ekibi eşliğinde devam eder. Herhangi bir kişi evinde otururken, dışarıdan gelen davul zurna sesini duyduğunda, çeyiz serme merasimi olduğunu anlar. Ve konvoy yeni gelin evine ulaştığında, burada da kapı önünde davul ve zurna eşliğinde oyun havaları oynanır, halaylar çekilir. Ardından eşyalar eve taşınır ve kadınlar çeyizleri yerleştirmeye başlarlar.

Beylikdüzü’nde bu adetler sık sık uygulanır. Çünkü İstanbul’da bu semt çok fazla göç almıştır.

https://istanbuldavulcu.com/wp-content/uploads/2017/06/davul-zurna-ekibi-kiralama-300x169.jpghttps://istanbuldavulcu.com/wp-content/uploads/2017/06/davul-zurna-ekibi-kiralama-80x80.jpgadminBeylikdüzü
Davul zurna ekibi, geçmişten günümüze hiç değişmeyen bir gelenek olarak gelmiş ve evinden asker, çeyiz ya da gelini davul zurna ile çıkaran aile her daim gururlanmıştır. Sadece ev halkı değil, davul zurna ekibinin çalmış olduğu şarkıları duyan herkes duygulanır. Davul çaldığında etrafınıza bakarsanız, ağlayan en az bir kaç kişiyi...
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...