Davul zurna ekibini pek çok organizasyonda ön planlarda görmemizin nedeni, aslında davulu çok seviyor olmamızdan kaynaklanır. Geleneksel müzik aletlerimizden olup, günümüze kadar vazgeçilmeden gelmesinin yanında aslında bizler davulu çocukluğumuzdan bu yana da çalarız. Hatırlayın, mama sandalyesinin tepsisine nasıl vurduğumuzu, nasıl kaşıkları masaya vurup, oyuncakları birbirine vurduğumuzu… Bu nedenlerden dolayı Beşiktaş’ta, davul zurna ekibi kiralamadan asker uğurlanmaz, düğün yapılmaz, sünnet çocuğu gezdirilmez, gelin alınmaz, çeyiz çıkarılmaz…

Davul zurna ekibinde bulunan kişilerin bazıları davulculuk ya da zurnacılık eğitimi almış olmakla birlikte, bazıları alaylı olarak tabir edilen, bu müzik aletlerini çalmayı kendi öğrenmiş ya da bir yakınından eğitim almış kişilerdir. Bununla birlikte, davul çalmanın faydaları olduğunu da belirtmek gerekir ki, eğer çocuğunuz masanın üzerine vurup ritim tutuyorsa ya da sizin stres atmaya ihtiyacınız varsa, davul çalmayı deneyebilirsiniz. Peki davul çalmanın ne gibi faydaları bulunuyor?

Davul Çalmanın Faydaları

Davul çalmak, davulcu için fiziksel bir egzersiz niteliğindedir; çünkü çok fazla enerji gerektirir.

Davul çalan kişi stresini atar. Bunu anlayabilmek için, birine ya da bir olaya sinirlendiğinizde bir yerlere vurduğunuz ya da bir şeyleri fırlattığınız zaman sinirinizin azaldığı ve rahatladığınız zamanları düşünmeniz yeterli olacaktır. Sadece bu nedenden dolayı binlerce liralık telefonunu atıp kıran insanları göz önünde bulundurabilirsiniz.

Davul zurna ekibinde görevli bir kişi davul çalıyorsa, aynı zamanda eğleniyordur. Saati ortalama 200 – 300 TL aralığında değişen davul zurna ekibi kiralama ücretini alıp, aynı zamanda eğlendiği bir işi yapmakta olan davulcudan daha mutlu insan olabilir mi sizce? Elbette gelin ve damat dışında…

Davul çalmanın faydaları arasında, beynin farklı bölgelerinin gelişmesi de yer almaktadır. Bunu da şu şekilde açıklayabiliriz: davul çalarken, farklı yerlerden farklı sesler çıkar. Beyin kendini çalıştırarak bu sesleri geliştirebilir ya da daha güzel ve etkileyici sesleri nasıl çıkartabileceğini bulmaya odaklanır.

Koordinasyon gelişimi de davul çalmanın faydaları arasında yer alan bir diğer unsurdur.

Davul Çalmak Nasıl Öğrenilir?

Madem davul çalmanın faydaları bu denli fazla, o halde davul çalmayı öğrenmek istemekte çok haklısınız. Peki ama bunun için davul mu almanız gerekiyor? Belki davul çalmayı öğrendikten sonra Beşiktaş’taki bir davul zurna ekibine dahil olabilir ve bu işten para kazanmaya başlayabilirsiniz, ama öğrenmek bile şimdiden size masraf çıkartmaya başladı gibi bir düşünceniz olmasın. Çünkü davul çalmayı öğrenmek için evinizde bulunan bir kovayı bile kullanabilirsiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi küçük bebekler bile bunu yapıyor aslında.

Bir de şunu düşünün: öğrenmenin yaşı yoktur. Yani davul çalmak için çocuk da olabilir, ileri yaşta da bulunabilirsiniz. Sadece şunu düşünün: bu müzik aletini çalmak sizi hem eğlendirecek; hem de size para kazandıracak. Hatta tüm bunları bir kenara bırakacak olursak, evleniyorsunuz. Beşiktaş’ta bir düğün salonunda düğününüz var. Davul zurna ekibi de sizin bu mutlu gününüzde, sizi ve konuklarınızı eğlendirmek üzere kiralanmış. Siz damat adayı olarak eğlencede tavan yapmışsınız. Davulu davulcunun elinden alıp çalmaya başlayarak gelini oynatmak hiç de fena bir fikir değil değil mi? Bunu yapan damatlar, düğünlerde oldukça ilgi topluyor. Toplum olarak eğlenmeyi bilen ve seven insanları severiz değil mi?

Davul çalmayı öğrenmek için düzenli çalışmanız gerekmekle birlikte, ortalamada, basit şarkıları çalmayı bir ay içerisinde öğrenebilirsiniz. Ama müziğe yeteneğiniz varsa, bu süre kısalabilir ve yeteneğinizin olmadığı ya da çalışma düzenini bozduğunuz zamanlarda da uzayabilir. Arkadaş gruplarında bir müddet yapacağınız pratiklerin sonrasında, daha zor şarkıları da çalabilir hale geldiğinizde, Beşiktaş’ta bulunan davul zurna ekibi kiralama gruplarının içerisine dahil olabilirsiniz.

Bir davul zurna ekibine dahil olacaksanız, katılacağınız organizasyonun durumuna göre kıyafet seçimi yapmanız gerekecektir. Bununla birlikte, iyi bir davul zurna ekibi, hep aynı şarkıları çalmayan, farklı şarkılar çalabilen ekiptir. Beşiktaş’ta bu ekiplerden, bulunulan organizasyonda sık sık şarkı istenir. Ekiplerin bu istekleri yerine getirebilmesi önemli bir durumdur ve bir başka organizasyonda tercih edilebilirliklerini arttırır.

Davul Zurna İle Çalınan Oyun Havaları

Bursa’nın Ufak Tefek Taşları
Kara Üzüm Habbesi
Madımak
Ormancı
Ege Çiftetellisi
Harmandalı
Çökertme
Hey On Beşli
Osman Ağa
Genç Osman
Çiftetelli
Yandım Şeker Oğlan
Yeşil Ördek Gibi
Ve bu şarkıların çok daha fazlası, özellikle de gündemdeki popüler şarkılar, Beşiktaş’ta düzenlenen davul zurna ekibi kiralamalarında, davulcudan ya da zurnacıdan istenmektedir. İstenen şarkıyı güzel çalan ve insanları eğlendiren davulcuya bahşiş de verilir elbette. Verilen bahşiş, organizasyon sahibinin durumuna göre değişiklik göstermekle birlikte, 10 TL de olabilir, 100 TL de.

Beşiktaş’ta Davul Zurna Ekibi Kiralama Fiyatları

Davul zurna ekibi kiralamak için talep edilen fiyat, ekipte kaç davul ve kaç zurnanın bulunacağı ile birlikte, organizasyon türüne ve ekibin organizasyonda ne kadar süre kalmasını istediğinize göre değişiklik gösterecektir. Elbette her işte olduğu gibi, bu işte de rekabet durumu söz konusudur. Buna göre, bazı davul zurna ekipleri, daha uygun fiyata daha çok iş alarak, fiyatı daha pahalı tutan davul zurna ekiplerinden daha çok kazanabilirler. Elbette bu noktada, davulculuğun özellikle kolay bir iş olmadığını, her ne kadar eğlendiriyor olsa da, davul çalmak sırasında vücudun tüm bölümlerinin çalıştığını belirtmeyi unutmamalıyız. Ortalama davul zurna ekibi kiralama fiyatlarına bakmak istediğimizde ise şu rakamlarla karşılaşyoruz:

Gelin / damat çıkarma / karşılama: 1 davul + 1 zurna = 200 TL, 2 davul + 2 zurna = 600 TL
Düğün / kına gecesi: 1 davul + 1 zurna = 300 TL, 2 davul + 2 zurna = 500 TL
Asker eğlencesi: 1 davul + 1 zurna = 250 TL, 2 davul + 2 zurna = 700 TL
Mezuniyet töreni / Bahar şeklikleri: 1 davul + 1 zurna = 200 TL, 2 davul + 2 zurna = 600 TL
Mekan açılışları: 1 davul + 1 zurna = 300 TL, 2 davul + 2 zurna = 500 TL
Gelin almadan salona kadar: 1 davul + 1 zurna = 400 TL, 2 davul + 2 zurna = 800 TL

İstanbul nüfusuna baktığınızda, bu büyük kentte ortalama 20.000.000 kişinin yaşadığını görebilirsiniz. Burada her gün yüzlerce, hatta binlerce düğün, nişan, asker eğlencesi, kına gecesi… gibi organizasyonlar düzenlenmektedir. Daha önce sizlere davul çalmayı öğrenmenin kolay olduğundan söz etmiştik. Fiyatlara da baktığınızda, ne kadar çok ekibin Beşiktaş’ta olduğunu tahmin etmeniz zor olmayacaktır. Bu ekiplerin pek çoğunun internet üzerinde siteleri ve bu sitelerde de yapmış oldukları işlerin videoları bulunmaktadır. Bu videolar arasından size uygun olan ekibi seçebilir, telefonda pazarlık yaparak, en iyi hizmeti en uygun fiyata alma olanağına sahip olabilirsiniz. Sadece İstanbul’da bulunan davulcular değil, bu işten para kazanabilmek için İstanbul’a göç eden davulcuların da sayısı oldukça fazla. Boşuna dememişler İstanbul’un taşı toprağı altın diye…

https://istanbuldavulcu.com/wp-content/uploads/2017/06/davul-zurna-ekibi-kiralama-300x169.jpghttps://istanbuldavulcu.com/wp-content/uploads/2017/06/davul-zurna-ekibi-kiralama-80x80.jpgadminBeşiktaş
Davul zurna ekibini pek çok organizasyonda ön planlarda görmemizin nedeni, aslında davulu çok seviyor olmamızdan kaynaklanır. Geleneksel müzik aletlerimizden olup, günümüze kadar vazgeçilmeden gelmesinin yanında aslında bizler davulu çocukluğumuzdan bu yana da çalarız. Hatırlayın, mama sandalyesinin tepsisine nasıl vurduğumuzu, nasıl kaşıkları masaya vurup, oyuncakları birbirine vurduğumuzu... Bu nedenlerden dolayı...
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...