Davul zurna ekibi kiralama, geleneksel düğünlerimizin en vazgeçilmez alışkanlıkları arasında yer almaktadır. Düğünler, başta gelin ve damat olmak üzere, sonrasında ailelerinin, ardından da konukların en mutlu günleri arasında yer almaktadır. Bağcılar’da çok eğlenceli geçen düğünlere davul ve zurnanın mutlaka eşlik etmesi tercih edilmektedir. İlk olarak salon önünde, misafirleri davul ve zurna ile karşılayan davul zurna ekibi, sonrasında düğün salonuna girer ve eğlenceye dahil olur. Bazı düğünlerde, orkestranın eğlendirdiğinden daha çok davul zurna ekibi eğlendirir gelin ve damat başta olmak üzere diğer konukları…Davul zurna ekibi kiralama, geleneksel düğünlerimizin en vazgeçilmez alışkanlıkları arasında yer almaktadır. Düğünler, başta gelin ve damat olmak üzere, sonrasında ailelerinin, ardından da konukların en mutlu günleri arasında yer almaktadır. Bağcılar’da çok eğlenceli geçen düğünlere davul ve zurnanın mutlaka eşlik etmesi tercih edilmektedir. İlk olarak salon önünde, misafirleri davul ve zurna ile karşılayan davul zurna ekibi, sonrasında düğün salonuna girer ve eğlenceye dahil olur. Bazı düğünlerde, orkestranın eğlendirdiğinden daha çok davul zurna ekibi eğlendirir gelin ve damat başta olmak üzere diğer konukları…

Düğün tarihinin bir kaç gün öncesinde, Bağcılar davul zurna ekibi kiralama araması ile arama motoru üzerinden alternatiflerinizi öğrenebilirsiniz. Bu alternatifler arasından size en uygun gelenleri, Hakkımızda sayfasından öğrenebilir ve sonrasında verilen telefon numarasını arayarak ekiplerle fiyat konusunda anlaşma sağlayabilirsiniz. Genellikle fiyatlar, kaç davulcu ve zurnacı istediğinizle birlikte, ekibi düğünde ne kadar süre istediğinize bağlı olarak da şekillenmekte olup, ortalama 300 – 500 TL aralığında değişiklik göstermektedir. Düğünün hangi mevsimde, hatta haftanın hangi gününde olduğuna bağlı olarak da değişen bu fiyatlar, aslında biraz da, hizmet sağlayan kişinin inisiyatifine bağlı olarak şekillenmektedir.

Gelin Çıkarmada Davul Zurna Ekibi Kiralama

Atasözlerimiz arasında yer alan, “davullu zurnalı gelin olmak” tabiri aslında tam da bunun için kullanılmaktadır. Aslında düğün günü çiftler çok yoğun olurlar. Bu durum özellikle de gelin için söz konusudur; çünkü onun saçının ve makyajının yapılıp kuaförden çıkması çok da az bir zamana sığmamaktadır. Dolayısı ile artık gelin iki kez hazırlanmakta ve düğün öncesi bir kez daha gelinlik giymektedir. Bu sayede kuaförler, gelin başı için prova da yapmış olur ve gelinin düğününde ne istediğini tam olarak bilirler. Ve ilk hazırlanmada dış çekim de yapılmış olur. Bildiğimiz gibi düğün öncesi fotoğraf çekimleri kısa sürmemektedir. Özellikle de fotoğrafçıya gidip de çekilen fotoğraflar tarihin tozlu sayfalarında kaldıktan sonra… Bir dış çekimin bir kaç saat sürdüğünü düşünecek olursak, her şeyi düğün gününe sığdırmak çok da kolay olmayacaktır.

Dış çekimi önceden tamamlanmış olan gelin, düğün günü biraz erken bir saatte kuaföre gidip hazırlanır. Bu arada damat da hazırlanır ve gelin arabası biraz damadın, biraz da damadın katkıları ile hazırlatılır. Sonrasında gelin kuaförden alınır ve babasının evine götürülür. Ardından damat ve damadın ailesi, davullu zurnalı gelinin evine gelir. İlk olarak damat ve arkadaşları kapı önünde oynar, halaylar çekilir. Bu sırada her yörenin kendine göre olan adetleri de yerine getirilebilir. Ve daha sonra damat gelin evine girer.

Bağcılar’da gelinin ve damadın baba evinde, aile büyükleri ile vedalaşmasının sonrasında, gelin evin kapısından çıkarken davul zurna ekibi yeniden çalmaya başlar. Kız bu sırada, atasözündeki gibi davullu zurnalı gelin olmuş olur. Ardından kapı önünde, gelinin de katıldığı grup yeniden oynamaya ve halaylar çekmeye başlar. Tüm bunlar ortalama olarak yarım saat ile bir saat aralığında gerçekleştirilir. Ve hazırlanan gelin arabasına gelinin binmesi ile birlikte, gelin çıkarma merasimi sona ermiş olur.

Her ne kadar Bağcılar’da yaygın olarak uygulanıyor olsa da, gelin çıkarma merasimi genel olarak tüm Türkiye’de yaygındır. Düğün salonunda orkestra olması dolayısı ile davul zurna ekibi kiralamaya gerek duymayanlar dahi, gelin çıkarmayı mutlaka davullu zurnalı olarak tercih ederler. Bu durum aileler için bir murat gibidir. Kızı evden çıkarken herkes eğlenirken gelinin annesi ve babası, çalan davul eşliğinde duygulanıp ağlayabilirler örneğin. Ve davul zurna ekibi kiralama fiyatları Bağcılar’da ortalama 200 – 300 TL aralığında değişiklik göstermektedir. Ekibi, düğün gününden en az bir gün önce ayarlamış olmanız ise çok önemlidir Bu şekilde, sizin isteklerinize cevap veren bir ekip seçebilme ihtimaliniz, bir anda verilecek karara göre daha yüksek olacaktır.

Kına Gecesinde Davul Zurna Ekibi Kiralama

Türk adet, gelenek ve göreneklerini en iyi şekilde yerine getiren İstanbul semtleri arasında yer alan Bağcılar’da kına gecesi adetleri de en ince detaylarına kadar uygulanmaktadır. Genellikle düğünün bir kaç gün öncesinde yapılan kına gecesi, kız kınası ve erkek kınası olarak ikiye ayrılmaktadır. Kız kınasında sadece kadınlar bulunmaktadır ve bu eğlenceyi kız tarafı düzenler. Çok yöresel bir adet olan kız kınasında yöresel şarkılar çalınır ve yöresel kıyafetler giyilir. Bu nedenle belki kına gecesi için davul zurna ekibi kiralama konusunda daha özenli davranmak gerekmektedir.

Bir kaç gün önceden ayarlanması gereken davul zurna ekibi, istenilen yöresel kıyafetleri çalabilen ve o yöreye sahip olan davulcu ve zurnacılar arasından seçilmelidir. Bağcılar çok fazla göç alan bir semt olduğu için, her yörenin şarkılarını bilen davulcu ve zurnacıları burada bulabilmek mümkündür. Kına gecesi için davul zurna ekibi kiralama fiyatları 300 TL ile 400 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Kına gecesindeki bir diğer adet ise kına basma merasimidir. Bu merasimi damat ve damadın arkadaşları düzenlerler. Kız kınası yapılırken, mekana davul zurna ekibi ile giden damat ve damadın yakın arkadaşları, salona, davul zurna eşliğinde girerler. Bu eğlenceye kına basma adı verilmektedir. Bunun için ayrıca kiralanması gereken davul zurna ekibi fiyatları da Bağcılar’da 200 TL ile 300 TL aralığında değişiklik göstermektedir.

Kız kınasında en çok, Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar şarkısı çalınır. Bu şarkı diğer kadınlar tarafından da söylenir. Bu sırada ortaya oturtulan gelinin etrafında genç kızlar, başlarında kına tacı ve ellerinde mumlarla dönerler. Ardından gelinin başı örtülür ve sonrasında da ağlatılmaya çalışılır. Başının üzerinde şeker kırılan gelinin avuç içine kayın validesi tarafından altın konulur. Ve sonrasında kınalar yakılır.

Asker Eğlencesinde Davul Zurna Ekibi Kiralama

Belki de davul zurna ekibi olmadan yapılamayacak olan tek eğlence ise her ne kadar biraz önce adetlerimizden söz etmiş olsak da asker eğlencesidir. Bağcılar’da hiç bir genç askere, davul zurna ekibi kiralama hizmeti almadan ve eğlencesi yapılmadan gitmez. Asker yola çıkmadan önce, ortalama bir ile iki saat zaman aralığında süren asker eğlencesinde, askerin moral olarak rahatlaması sağlanır. Bu eğlence için gelecek olan davul zurna ekibinin ne kadar kalacağı ve ekipte kaç davul ve kaç zurna bulunacağına göre fiyat değişmektedir. Ancak genel olarak 200 TL ile 300 TL aralığında bir fiyattan söz edildiğini de belirtmeliyiz.

Asker eğlencesi sonrasında asker konvoy ve Türk bayrakları eşliğinde otogara götürülür. Bu sırada konvoya davul zurna ekibinin de katılması ve otogarda da asker için davul zurna çalınması isteniyorsa, fiyatların artacağı da unutulmamalıdır. Askerin arkadaşları tarafından havaya atılıp tutulduğu, akrabaları tarafından harçlıklara boğulduğu bu asker uğurlamalarında, en kötü an ise askerin otobüse binmesi ve otobüsün hareket ettiği an olarak belirtilebilir. Asker için o yol, ailesi için de o gece bitmeyecektir. Artık herkes asker ve ailesi için hayırlı teskereler temennisinde bulunur.

https://istanbuldavulcu.com/wp-content/uploads/2017/06/davul-zurna-ekibi-kiralama-300x169.jpghttps://istanbuldavulcu.com/wp-content/uploads/2017/06/davul-zurna-ekibi-kiralama-80x80.jpgadminBağcılar
Davul zurna ekibi kiralama, geleneksel düğünlerimizin en vazgeçilmez alışkanlıkları arasında yer almaktadır. Düğünler, başta gelin ve damat olmak üzere, sonrasında ailelerinin, ardından da konukların en mutlu günleri arasında yer almaktadır. Bağcılar'da çok eğlenceli geçen düğünlere davul ve zurnanın mutlaka eşlik etmesi tercih edilmektedir. İlk olarak salon önünde, misafirleri davul...
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...