Sıradan müziklerden sıkılanlar için ekibimizle Ataşehir başta olmak üzere İstanbul’un farklı semt ve bölgelerinde hizmet veriyoruz. Düğün organizasyonlarında sıkça tercih edilen davulcu ve zurnacılar özel günlerinizde sundukları müziklerle sizi heyecanlandırmak için çalışıyor. Zamanımızın popülist diye tabir edilen müziklerinden sıkıldıysanız ve daha çok örf ve adetlerin, geleneklerin ön planda olduğu bir organizasyon yapmak istiyorsanız profesyonel ekibimiz ile hizmet etmeye hazırız. Özel günler hayatınızda sadece bir kez yaşadığınız zamanlardır. Bu günlerin anıları ve hikayesi de farklıdır. Ataşehir davulcu ve zurnacı olarak bu özel günlerinizde sizlere birbirinden güzel anılar yaşatarak, misafirlerinize rüya gibi bir organizasyon yaşatmak için çalışmaktayız. Ataşehir davul ekibimiz, organizasyonlarınızda değer verdiğiniz yakınlarınıza ve misafirlerinize en güzel müzikleri sunmak için çalışacaktır.

Davulcu ve Zurnacı Önemi

Davul çalan ve çaldığı enstrüman ile farklı müzik sesleri çıkararak insanları eğlendiren kişilere davulcu adı verilir. Kültürümüzde davulcular ve zurnacılar organizasyonların ayrılmaz parçasıdır. Bölge ve yöre ayırt edilmeden hangi bölgeden kız ya da gelin alınırsa alınsın davulcu ve zurnacı olmazsa olmaz müzisyenlerdir. Davulsuz ve zurnasız gelin almanın tadı çıkmadığı pek çok kişi tarafından bilinir ve dile getirilir. Aile içinde de düğün zamanlarında gelin alma merasiminde davulcu ve zurnacı istekleri doğrultusunda ilgili müzisyenler davet edilir. Eşsiz bir şenlik havası içinde davullu zurnalı gelin alma töreniyle düğün başlar. Kısacası davulcu ve zurnacı olmadan düğün başlamaz. Davul ve zurnacı kültürümüzde bu kadar önemlidir.

Gelin Alma Davul Zurna Ekibi

Evlilik öncesi kız isteme merasimi yapılır. Yapılan merasimin kültürel önemi büyüktür ve kültürel zenginliğin bir parçasıdır. Gelin alma yapılırken davul zurna ekibi kiralanır. Davul zurna olmadan gelin alma yapmak oldukça nadir rastlanan bir durumdur. Yıllar boyunca devam eden bu gelenek ve görenek günümüzde yerini bütünleşmeye bırakmıştır. Gelin alma kavramı ile davul zurna ekibi bütünleşmiştir.

Güzel anılar biriktirmek özel günlerin temel amaçlarındandır. Eğlencenin tadını doyasıya yaşamak için eğlendirecek unsurları özenle seçmek gerekir. Davul zurna ekibine ulaşmak, rezervasyon yaptırmak için bir telefonla ulaşarak düğün tarihinizi rezerve edebilirsiniz.

Asker Uğurlama için Davul Zurna

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm bireyleri kapsayan bir ödev olan askerlik Anayasa’nın 72. maddesinde de belirtilmiştir. İlgili maddeye göre Askerlik ödevi; “Vatan hizmeti, her Türk’ün hakkı ve ödevidir…” şeklinde başlamaktadır. Vatan borcunu ödemek üzere yola çıkan gençleri coşkulu bir eğlence ve uğurlama töreni beklemektedir. Bu uğurlama törenleri davulcu ve zurnacıların yönlendirmeleri doğrultusunda yapılır. Ortamı şenlendiren ve insanları eğlendiren bu kişiler asker uğurlama törenlerinde de geceye damgasını vuran kişiler olarak bilinir.

Davulcu Nasıl Olunur?

Bizim insanımız kazancı iyi olan bir meslek grubu ile karşılaştığı zaman hemen maaşını hesapla yoluna gider. Bu içimize işlemiş bir durumdur, pek çok kişi istemsizce bile bu durumunda içinde buluverir kendini. Davulcular ve zurnacıların aldıkları paralar çok gibi görünüyor olabilir. Ancak yapılan işe göre fazla bir para olduğu söylenemez. Davulcu ve zurnacı olmak için klasik bir tabir olan “çekirdekten gelme” sözünü söyleyebilirim. Yani alaylı olarak bu işi öğrenmiş olmak gerekir. Eğitim ile öğrenilebilecek bir şey değildir. Küçük yaşlardan itibaren çalışan, emek veren ve bu işe gönlünü veren kişiler büyüdüğünde iyi bir davulcu olabilir.

Davulcu Zurnacı Kiralama Fiyatları

Davulcu ve zurnacıların çalıştıkları fiyatlar yapılacak olan organizasyon çeşidine göre değişiyor. Gelin karşılama için 200 ila 750 arası, düğün için 300 ila 900 arası, kına gecesi için 300 ila 900 arası, asker eğlencesi için 250 ile 750 arasında fiyatlar değişmektedir. Bu rakamlar davulcu ve zurnacı ikisi birlikte fiyatlarıdır. Kiralama aşamasında süre konuşuldu ise bu süreye kadar müzisyenler çalmaya devam edecek ardından alandan ayrılacaktır. Süre konuşulmazsa organizasyon bitimine kadar müzik yapmaya devam edeceklerdir. Yapılacak işin saatine ve yoğunluğuna göre davulcu ve zurnacı fiyatlarında farklılık yaşanabilmektedir.

Davulun Tarihi ve Özellikleri

Davul kelimesi Türkçe’de eş anlamları; köbürge, küvgür, tuğ, tavul, tabıl gibi eş anlamları vardır. Davulu çalan kişilere ise tabilzen, tabbal gibi isimler verilirken 21. YY da bu isimler yerini davulcu kelimesne bırakmıştır. Davulun farklı çeşitleri vardır, bandolarda kullanılan ve davuldan fiziki olarak daha küçük boyutlarda bulunan küçük davullara trompet adı verilmektedir.

Dünya üzerinde davulun kültürüne dokunmadığı bir ülke bulmak zordur. Pek çok ülkede ve medeniyette davul kullanılmış ve halen kullanılmaya devam edilmektedir. Davulun çok eskilerde de kullanılıyor olması insanlardaki ritim ve müzik duygusunun çok eskilerde geliştiğini ispatlar niteliktedir. Amerika’da bulunan yerliler eski zamanlarda dini törenlerde tempo tutmak amacıyla davulu tercih etmekteydi. Davuldan çıkardıkları bir takım sesler ile ritim tutmaktaydı. Ülkemizde davulun önemi hem kültürel açıdan hem de diğer sebeplerden büyük öneme sahiptir. Neredeyse her kültüre özgü farklı ve özel üretim seçeneklerinin bulunduğu davul adeta kültürümüzün büyük bir kısmını yansıtmaktadır.

Davulun parçalarına baktığımızda üç farklı bölümden oluştuğunu görmekteyiz. Davulu oluşturan parçalar; kasnak, deri ve ip olarak üç ana parçadan oluşur. Vurmalı çalgılar arasında temsilci olarak lider durumda bulunan davulun ülkemizde önemi büyüktür. Küçük davul, orta davul, büyük davul ve koltuk davulu gibi birbirinden farklı boyları ve kullanım alanlarıyla davullar günümüzde insanları eğlendirmeye devam etmektedir. Yüzyıllar önceki halinden hiçbir şey eksilmeden günümüze kadar gelebilen ve binlerce farklı kültürle doğrudan ya da dolaylı olarak iletişime geçmiş olan bu özel enstrüman gelecek nesilleri de eğlendirmeye devam edecek gibi görünmektedir.

Davulun üretim aşaması yörelere göre değişkenlik gösterir. İnsanlar kendi kültürleri ve kendi kimlikleri doğrultusunda davul üretmiş ve üretmeye devam etmektedir. Uzun süreli davul üretimi yapılan yörelerde bir süre sonra insanlarla davulların karekteristik özellikleri benzemiş ve birbirini tamamlar hala gelmiştir. Kısa boylu insanların yaşadığı bölgelerde üretilen davulların daha küçük ebatlarda yapıldığı gözlemlenirken aksi durumlarda ise davul boyutu büyümektedir. Ortalama 60cm ile 90cm arasında bir boyut davul için oldukça ideal bir ebattır. Farklı yöre ve kültürlerde 40cm boyunda da davul olduğu bilinmektedir. Davulun düzgün şekilde işleyebilmesi ve tüm parçaların eksiksiz olarak montaj yapılması için özel gerdirme çemberleri kullanılarak derinin düzgün şekilde oturması sağlanmaktadır. Tüm işlemlerin başarılı şekilde tamamlanmasının ardından artık davul kullanıma hazırdır.

https://istanbuldavulcu.com/wp-content/uploads/2017/06/davul-zurna-ekibi-kiralama-300x169.jpghttps://istanbuldavulcu.com/wp-content/uploads/2017/06/davul-zurna-ekibi-kiralama-80x80.jpgadminAtaşehir
Sıradan müziklerden sıkılanlar için ekibimizle Ataşehir başta olmak üzere İstanbul’un farklı semt ve bölgelerinde hizmet veriyoruz. Düğün organizasyonlarında sıkça tercih edilen davulcu ve zurnacılar özel günlerinizde sundukları müziklerle sizi heyecanlandırmak için çalışıyor. Zamanımızın popülist diye tabir edilen müziklerinden sıkıldıysanız ve daha çok örf ve adetlerin, geleneklerin ön planda olduğu...
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...